• Home
  • Gevels
  • Prefab & HSB
  • Projecten
  • Kennis
  • Werken bij
  • Over PVVT
  • Contact
  • Een gevel zoals een doe-het-zelf kast

    Terug naar overzicht

    Home > Kennis > Een gevel zoals een doe-het-zelf kast

    Blog

    Je kent het wel vast wel. Je hebt zo’n Zweedse doe-het-zelf kast gekocht en thuis zet je hem meteen even in elkaar. Niet eerst stap voor stap het instructieboekje volgen, maar je begint met de grepen op de deuren. Dan is dat maar vast gebeurd. Tegen het eind loop je vast. Volgens het boekje had je met de achterkant moeten beginnen en niet met de voorkant. Oftewel je bent met de laatste stappen begonnen, in plaats van de eerste.

    Het zal je misschien verbazen, maar dit zien wij ook regelmatig gebeuren bij de gevelconstructie. De gevel komt pas als laatste aan bod wat voor problemen in de basisconstructie kan zorgen. Alleen kost het in zo’n geval niet alleen meer tijd, maar ook geld.

    In dit blog leg ik je uit waarom gevel engineering zo belangrijk is en waar we onder andere rekening mee houden.

    Solide gevel engineering

    Bij de engineering van een gevelopbouw zijn een aantal basiselementen belangrijk:

    1. Isolatiewaarde (Rc-waarde): voor een goede isolatiewaarde ligt de norm op 4,7 m2K/W. Belangrijk is om in de engineering hier rekening mee te houden. Bij het gebruik van houtskeletbouw (HSB) komt het namelijk vaak voor dat de opbouw van de gevel in combinatie met de Rc-waarde niet voldoet. Hiermee bedoel ik dat er een dikkere isolatie nodig is. Als dat niet gaat, wordt er voor een hardere isolatie gekozen. En daarbij speelt ook het percentage hout een belangrijke rol, want veel hout in een element geeft een lagere Rc-waarde.

    2. Brandwerendheid: de brandklasse geeft aan hoe snel een product vlam vat en hoe snel brand zich verder ontwikkelt. Deze brandklasse wordt bepaald op basis van NEN-EN 13501-1 en wordt aangeduid middels A, B, C, of D. Het materiaal ondergaat hiervoor een fysieke test die wordt uitgevoerd om de brandklasse te kunnen bepalen. Op basis van deze resultaten wordt ook een constructieonderdeel ingedeeld in een bepaalde brandklasse.

    3. Brandklasse voor samengestelde constructie: een gevel bestaat altijd uit een constructie van losse bouwmaterialen met allemaal een eigen brandklasse. Deze producten zijn afzonderlijk getest en logischerwijs voldoen die dan aan een gestelde brandklasse B of D. Het Bouwbesluit en lokale autoriteiten (bijv. de brandweer) stellen de eis echter niet aan het materiaal, maar aan de samengestelde constructie. Dit betekent dat de brandklasse van de totale constructie door bijvoorbeeld een End-Use test getoetst moet worden.

    4. Monteren: naast het feit dat je een gevelbekleding open of gesloten kunt bevestigen, heeft dit ook invloed op de brandklasse.

    • Open bevestiging: de openheid van de buitenste laag van de gevel heeft invloed op de brandklasse. Wanneer een buitenblad open is kan het achterliggende materiaal blootgesteld worden aan brand. De brandbaarheid van het achterliggende materiaal moet dan zo beperkt mogelijk zijn. Er kan bijvoorbeeld worden gekozen om een laag achter de gevelbekleding te plaatsen door middel van een windstopper. Dit heeft ook een positieve werking op de brandklasse.
    • Gesloten bevestiging: het woord zegt het eigenlijk al: de gevel is afgesloten. Hierbij gelden er andere oplossingen.

    Ga je bijvoorbeeld planken, stroken of delen op de gevel monteren, dan kan je kiezen uit de volgende twee montagemethoden:

    1. Onzichtbaar: plaatsing door verlijming of met clips.
    2. Zichtbaar: door middel van schroeven of schieten. Vaak wordt deze keuze gekoppeld aan de uitstraling of de plek van de gevelbekleding. Bij een grote kans op beschadiging zal eerder geschroefd worden dan verlijmd, omdat dat makkelijker vervangen is.

    Ook in de bouwwereld geldt: volg het instructieboekje!

    Meer informatie

    Wil je advies of meer weten over gevel engineering? Neem dan gerust contact met me op via 088 – 205 34 60 of mail naar info.pvvt@jajo.com.

    Tim van Peer
    Manager PVVT

    Neem contact op

    Misschien is dit ook interessant voor jou:

    Lees verder PVVT Elementem

    PVVT en Elementem intensiveren samenwerking

    Lees verder houten gevel

    Een houten gevel: welke houtsoort is hiervoor het beste geschikt?

    Lees verder Gevelbekleding Houtwerk II houten gevel

    Houten gevels steeds populairder

    Lees verder Houtlab 15 mei 2023-06

    Waarom houtskeletbouw?

    Lees verder Hofa-Bleiswijk-11578-11TBF

    Nieuwe gevelbekleding voor je bedrijfspand: waar kies je voor?

    Lees verder gevel bekleding commonwoods buitenkant

    CommonWoods – nieuw project!

    Lees verder 2

    Een gevel zoals een doe-het-zelf kast

    Lees verder scheidingswand van glas

    De beste scheidingswand voor je kantoor

    Lees verder lamp aan plafond

    Strak of industrieel plafond

    Lees verder Celieplant-2-Aalsmeer-verkleind-11754-33TBF

    Afbouw, de finishing touch van je bedrijfspand

    Lees verder Houtlab 24-8-2023-10

    Nieuw onderkomen voor PVVT

    Stel ons je vraag

    Neem contact met ons op







      Lees in onze privacyverklaring hoe we de gegevens uit dit formulier verwerken.

      Inspiratie om je pand smoel te geven

      Ook toe aan een pand met smoel? Vraag het gratis e-book aan!

      Een gevel vernieuwen of verfraaien zorgt ervoor dat de uitstraling van je hele bedrijfspand een upgrade krijgt. Maar hoe gaat dat in zijn werk? Wat heeft houtskeletbouw daarmee te maken? En wat mag je verwachten in de samenwerking met PVVT? In ons gratis e-book lees je de belangrijkste informatie.

       

      Download het gratis e-book

      Snel naar

      • Alle projecten
      • Gevels
      • Prefab & HSB
      • Werken bij

      Gevels

      • Gevels
      • Projecten gevels

      Prefab & HSB

      • Houtskeletbouw
      • Projecten Prefab & HSB

      Over ons

      • Over PVVT
      • Privacy statement
      • Disclaimer

      PVVT

      Hoogpoort 3
      5253 RN Nieuwkuijk
      Postbus 67
      5250 AB Vlijmen
      T (088) 205 34 60
      E info.pvvt@jajo.com

      Certificaten

      FSC FSC Ony Erkend leerbedrijf Bouwend-nederland VCA Breeam
      image-closing-the-circle
      image-a-jajo-company
      • Home
      • Gevels
      • Prefab & HSB
      • Projecten
      • Kennis
      • Werken bij
      • Over PVVT
      • Contact